Atatürk
KABADAYICA DAVRANAN HAKİME KARŞI MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ
Tarih: 24.06.2022| Okunma Sayısı: 314

Şanlıurfa 2. İcra Hukuk Mahkemesi hakiminin kalemde yapılan duruşmada bir meslektaşımıza karşı saygısız ve kabadayıca söz ve davranışlarından dolayı Adliye önünde meslektaşlarımızın katılımı ile basın açıklaması gerçekleştirdik. 

Akabinde açıklamaya katılan meslektaşlarımız tarafından ayrı ayrı olarak ilgili hakim hakkında HSK’ya suç duyurusunda bulunuldu. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcı vekili ile görüşme yapılarak hakimle ilgili dilekçelerin ivedilikle HSK’ya gönderilmesi ve gereğinin bir an önce yapılması için talepte bulunduk. 

Şanlıurfa Barosu olarak olayın takipçisi olacağımızı ve meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde olacağımızı kamuoyuna bildiririz.

 

———————

Değerli meslektaşlarımız, Kıymetli Yargı çalışanları, değerli basın mensubu arkadaşlar..

Bugün burada bir mahkeme hakiminin Onur kırıcı davranışlarına Maruz kalan bir meslektaşımızın Şanlıurfa barosu ve avukat hakları merkezi olarak yanında olduğumuzu kamuoyuna bildirmek üzere toplanmış bulunmaktayız. 

21 Haziran günü meslektaşımız, vekili olduğu kurum adına duruşmaya iştirak etmek üzere adliyede hazır bulunmuştur. Duruşmanın duruşma salonunda değil de mahkeme kalemi gibi kalabalık bir yerde yapılması nedeniyle mahkeme kaleminde bulunan hakim ve katiplere selam vererek odaya girmiştir. 

Duruşma başladıktan sonra meslektaşımızın dosya ile ilgili beyanlarını ifade etmeye başlaması ile birlikte mahkeme hakimitarafından anlamsız bir şekilde ne diyorsun, sen kahvede misin,zaten bölge adliye Mahkemesi’ne tayinim çıktı, avukatlardan kurtuluyorum, dua et burası mahkeme gibi anlamsız ve saygısızca ifadeler kullanmıştır. 

Sosyal medyada da yayıldığı üzere bu ifadeleri Kullanmakla birlikte resmi belge niteliği’ndeki duruşma tutanağını da bir hakime yakışmayacak ciddiyette, Meslek vakarı ile uyumsuz, tek taraflı ve gerçeğe aykırı bir şekilde düzenlenmiştir.

Davalı vekili layık olmadığından beyanı alınmadı gibi bir küçük düşürücü ifadeyle meslektaşımızın savunma hakkı elinden alınmıştır. 

Aynı hakim 2018 yılında Ankara iş Mahkemesinde iken de Ankara baro başkanı ve meslektaşlarımızın üzerine yürümüştür. 

Şanlıurfa’da göreve başladığı günden itibaren de bir çokmeslektaşımız ve stajyer avukatlarla benzer problemler yaşamıştır. Bir stajyer arkadaşımızın kravatını beğenmediği için stajını yakmakla tehtid etmiştir.

İlgili hakim tarafından avukat hakları merkezimize bir çok bildirimde bulunulduğundan hsk ya bu konu ile ilgili şikayetler yapılmıştır.

İlgili hakim ile ilgili olarak HSK tarafından inceleme başlatılmasını beklerken 2022 yılı yaz kararnamesi ile ödül niteliğinde bir atama yapıldığını, Bölge Adliye Mahkemesi’nde görevlendirildiğini üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. 

Buradan belirtmek isteriz ki avukatlar olarak hiçbir yargı mensubu’nun egosunu tatmin aracı değiliz. Ne olayda geçen hakim ne de başka yargı organının  ne mesleğe ne de meslektaşa saygısızlığını kabul etmeyeceğimizi bildirmekteyiz.

Biz Şanlıurfa Barosu avukatları olarak bu tür adliye işleyişini bozan, hakim ve avukatlar arasında düşmanlığa varan tavırlar sergileyen kişilerin işgal ettikleri makamdan el çektirilmesini talep ediyoruz. 

Bizler yargının üç sac ayağının bir uyum içerisinde çalışması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda avukatlar olarak hakimleredestek vermekle birlikte kendilerinden de çok kez destek alıyoruz. Ancak bu tür yakışıksız durumlara sessiz kalamayacağımızın da bilinmesini istiyoruz. Hiçbir yargı mensubunun duygularına kapılmaması, kişisel görüşleri ve önyargılarının etkisi altında kalmaması gerektiğine inanıyoruz.

Bugün yaşanan olayın sıkı bir şekilde takipçisi olacağımızı ve meslektaşımızla dayanışma içinde olacağımızı kamuoyuna saygı ile bildiriyoruz.

ETKİNLİK TAKVİMİ

Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<Aralık 2022><<
Aralık 2022
 PSÇPCCP
492829301234
50567891011
5112131415161718
5219202122232425
532627282930311
22345678

01.12.2022
AV. ABDULLAH ÖNCEL
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.